سایت‌های اجتماعی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بسیاری از ما تبدیل شده است که فواید و در عین حال عوارض زیادی هم به همراه دارند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند با کمک این سایت‌ها ارتباطات بین انسان‌ها وارد مرحله جدیدی شده و مردم جامعه بهتر و سریع‌تر می‌توانند از حال یکدیگر با خبر شوند.

اما از سوی دیگر تعدادی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند این سایت‌ها به خصوص فیس‌بوک مشکلات زیادی را هم به وجود آورده‌اند و در حقیقت مهم‌ترین مزیت این سایت‌ها که همان سهولت ارتباط با دیگران و دوست یابی است در این بین مشکلات زیادی را هم برای خانواده‌ها به وجود آورده است.

در آخرین نمونه از این مشکلات، تعدادی از وکلای آمریکایی اعلام کردند هم‌اکنون عامل یک پنجم طلاق‌ها در این کشور سایت فیس‌بوک است.

در حقیقت محبوبیت فوق‌العاده این سایت که هم‌اکنون بیش از 500 میلیون کاربر دارد باعث شده تا همسران امکان و موقعیت بیش‌تری برای خیانت به یکدیگر داشته باشند حتی بعضی از زن و شوهرها مرتبا صفحه همسر خود را در این سایت بررسی می‌کنند تا نشانه‌های احتمالی از ارتباط مخفیانه آن‌ها را با دیگران پیدا کنند.

مارک کینان که یکی از کارشناسانی است که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است در این باره گفت: من مرتب از همکاران یا دوستان خود می‌شنیدم که متوجه فعالیت‌های مشکوک همسر یا نزدیکان خود در این سایت شده‌اند و به همین دلیل در زندگی خود با مشکلات زیادی رو به رو شده‌اند. به همین دلیل تصمیم گرفتم واقعا تاثیر این سایت‌ها را در زندگی مردم امروز بررسی کنم. در نهایت ما متوجه شدیم نزدیک به 20 درصد از جدایی‌ها در کشور آمریکا به واسطه استفاده از سایت فیس‌بوک اتفاق می‌افتد.

حتی مواردی وجود دارد که بعضی از خانواده‌ها فقط به دلیل مشاهده ارتباطات پیامی بین همسر و دیگر دوستان آنلاینشان مشکوک شدند که این عامل در نهایت به طلاق منجر شده است.

در انگلستان هم اوضاع از این نظر چندان مساعد نیست. در حال حاضر نزدیک به 14 میلیون کاربر فعال در این کشور از طریق فیس‌بوک با دوستان جدید و قدیم خود ارتباط دارند. اگرچه میزان طلاق در این کشور در طول سال‌های اخیر کاهش داشته، اما هنوز 40 درصد ازدواج‌ها در این انگلستان با شکست روبه رو می‌شود.

 

بقیه در ادامه مطلب

 


تاثیر منفی روی نمرات دانش‌آموزان

دانش‌آموزان و دانش‌جویانی که از فیس‌بوک استفاده می‌کنند نمراتشان بسیار بدتر از آن‌هایی است که در این سایت عضو نیستند.

مطالعات نشان می‌دهد نمرات دانش‌آموزانی که از فیس‌بوک استفاده می‌کند نزدیک به 20 درصد از آن‌هایی که از این سایت استفاده نمی‌کنند پایین‌تر است.

اما با این حال نزدیک به سه چهارم دانش‌آموزانی که از سایت‌های اجتماعی استفاده می‌کنند معتقدند این سایت‌ها تاثیر منفی روی مطالعه و درس خواندن آن‌ها نداشته است. اما تحقیقات ثابت کرده است دانش‌آموزانی که از سایت‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند موفق‌ترند و 88 درصد از آن‌ها زمان بیش‌تری را صرف مطالعه غیر درسی می‌کنند.

فیس‌بوک کارمندان را تنبل می‌کند

البته ضررهای فیس‌بوک فقط محدود به دانش‌آموزان نمی‌شود. نظرسنجی‌ها در کشور انگلستان نشان می‌دهد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و تویتر سالانه نزدیک به ۱۴میلیارد پوند به اقتصاد انگلستان ضرر می‌رساند. این ضرر به دلیل استفاده کارمندان از این سایت‌ها در حین ساعات اداری است.

بیش از نیمی از کارمندان انگلیسی اعتراف کرده‌اند که در ساعات اداری مشغول به گشت و گذار در سایت‌هایی مانند توئیتر و فیس‌بوک می‌شوند و مطالب مختلف را به اشتراک می‌گذارند.

نزدیک به یک سوم از کارمندان ‌هم اقرار کرده‌اند که روزی نیم‌ ساعت در این سایت ها فعال هستند. همچنین یک میلیون نفر یعنی معادل 6 درصد از کارمندان انگلیسی بیش از یک ساعت از وقت روزانه خود را در سایت‌های اجتماعی می‌گذرانند.

آمارهایی در مورد سایت فیس بوک

تعداد کاربران سایت فیس بوک

بیش از 500 میلیون نفر

متوسط دوستان آنلاینی که هر فرد در فیس بوک دارد

130 نفر

مجموع زمانی که هر ماه در فیس بوک صرف می‌شود

700 میلیارد دقیقه

متوسط صفحات، گروه‌ها و رویدادهایی که هر فرد در فیس‌بوک با آن در ارتباط است

80 گروه، صفحه یا رویداد

متوسط تعداد محتوایی که هر فرد در ماه در فیس بوک تولید می کند

90 محتوا

مجموع تعداد محتواهای اطلاعاتی که هر ماه در فیس بوک به اشتراک گذاشته می‌شود

30 میلیارد محتوا

درصد کاربرانی که خارج از آمریکا به این سایت متصل هستند

70 درصد

تعداد سایت‌هایی که خود را با فیس‌بوک تطبیق داده‌اند

یک میلیون سایت

تعداد افرادی که از طریق موبایل به این سایت دسترسی دارند

200 میلیون کاربر

تعداد کاربرانی که هر روز از علاقه‌مندان برخی صفحات و اعضای سایت می‌شوند

20 میلیون نفر

تعداد متوسط درخواست‌های دوستی که به هر کاربر در ماه فرستاده می‌شود

8 درخواست

تعداد متوسط نظراتی که هر نفر در ماه در این سایت می‌نویسد

25 نظر

تعداد متوسط گروه‌هایی که هر فرد در فیس‌بوک در آن عضویت دارد

13 گروه

 20 کشوری که بیش‌ترین تعداد کاربر را در فیس بوک دارند

آمریکا

146 میلیون

اندونزی

31 میلیون

انگلستان

28 میلیون

ترکیه

24 میلیون

فرانسه

20 میلیون

فیلیپین

18 میلیون

مکزیک

18 میلیون

ایتالیا

17 میلیون

کانادا

17 میلیون

هندوستان

16 میلیون

آلمان

13 میلیون

آرژانتین

12 میلیون

اسپانیا

12 میلیون

کلمبیا

11 میلیون

استرالیا

9 میلیون

مالزی

9 میلیون

برزیل

8 میلیون

تایوان

8 میلیون

شیلی

7 میلیون

ونزوئلا

7 میلیون

 

علت فیلتر کردن فیسبوک :

عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي گفت: با توجه به حكم قضايي شبكه فيس بوك از مصاديق مجرمانه برشمرده مي شود كه علت آن توزيع فساد و فحشاء و در اختيار گذاشتن اطلاعات به شبكه‌هاي جاسوسي است .

به گزارش واحد ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني، حجت‌الاسلام حميد شهرياري، در خصوص شبكه‌هاي اجتماعي و دسترسي به آنها تصريح كرد: با اشاره به رويارويي كشور در جنگ نرم با نظام سلطه، تجميع اطلاعات ملي در شبكه‌هاي اجتماعي خارجي از جمله موارد تهديدي است كه موجب مي‌شود تا اطلاعات ملي در اختيار شبكه‌هاي جاسوسي نظام سلطه قرار گيرد.

وي با بيان اينكه شبكه‌هاي اجتماعي هم فرصت و هم تهديد هستند ، افزود: اگر تنها به موارد مثبت آن نگاه شود، يك نگاه تك بعدي به آن شده است و اگر موارد منفي تنها گوشزد شود، بازهم نگاه، تك بعدي خواهد بود.

شهرياري ادامه داد: نگاه عالمانه و مطالعه نقادانه چنين اقتضا مي‌كند كه موضوع فرصت‌ها و تهديدها و همچنين تعادل ميان آنها جدي گرفته شود و چندان احساسي راجع‌ به آن حكم داده نشود.

وي افزود: در مورد فرصت‌ها به تبع ايجاد ارتباطات مبني بر فناوري هوشمند براي جامعه بشري كه قبل از ۱۰۰ سال پيش امكان ارتباط چند كيلومتري را نداشته، وجه حسن محسوب مي‌شود و فرصت استثنايي را ايجاد كرده است و روابط انساني را به طور چشم‌گيري توسعه داده است.

شهرياري ادامه داد: اين شبكه‌ها فرصت‌هاي جذابي براي يافتن دوستان قديمي و يافتن علاقه‌هاي مشترك براي دوستي‌هاي جديد فراهم آورده كه قبلاً در دسترس بشر نبوده است. همچنين ارتباط بين دوستان را گسترش داده و تبادل اطلاعات بين آنان را تسهيل نموده است.

وي تصريح كرد: در عين حال اين شبكه‌ها خالي از انواع تهديدها نيستند و گاهي عوامل جرم و فساد و فحشا با استفاده از اين شبكه‌ها درصدد گسترش فساد هستند و گاهي نيز با ظاهري فريبنده خود را در معرض دوستي افراد آسيب‌پذير قرار مي‌دهند. حاكميت كه نقش تأمين كننده امنيت شهروندان را برعهده دارد نمي‌تواند نسبت به اين گونه رفتارها منفعل باشد و از كنار آنها به سادگي بگذرد.

شهرياري گفت :اگر شبكه‌هاي اجتماعي با سياست‌هاي خود نوعي آزادي در فحشا را توسعه دهند، قطعا با آن مخالف هستيم و عكس‌العمل نشان مي‌دهيم.

اين عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي راه‌كار اين موضوع را ايجاد روش و مدل خاص و هم‌شان نظام جمهوري اسلامي ذكر كرد و گفت: ساده پنداشتن شبكه‌هاي اجتماعي توسط برخي، بسيار ساده‌لوحانه است و جوانان بايد هنگام استفاده از اين شبكه‌ها متوجه آسيب‌ها و خطرات آن نيز باشند.

به گفته وي ايجاد مدل خاص نظام جمهوري اسلامي براي مواجهه با اين شبكه‌ها بايد شامل اقداماتي اساسي و بنيادين باشد و صرف فيلتر كردن آدرس آنها راه كار مؤثري براي مقابله با اين نوع صدمات نيست؛ اين اقدامات اساسي مي‌تواند شامل راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات، راه اندازي شبكه‌هاي اجتماعي داخلي مشابه، در اختيار قرارگرفتن خدمات شبكه‌هاي داخلي با سرعت بسيار زياد و ارزان قيمت باشد و در نهايت پس از انجام آن مي‌توان جهت ايجاد محدوديت براي شبكه‌هاي اجتماعي رايج خارجي و اقدامات سلبي در باب آنان اقدام كرد.

دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني يادآور شد: اكنون فاقد برنامه و سياست كاملي در اين حوزه هستيم و لازم است شوراي عالي فضاي مجازي ضمن سياست‌گذاري درست در اين حوزه اقدامات ايجابي و سلبي را در كنار هم دنبال و نقش نهادهاي مسئول را در اين زمينه مشخص و مدون كند. در عين حال بايد توجه داشت كه حضور چند مقام مسئول در شبكه‌هاي اجتماعي خارجي، نمي‌تواند مجوز استفاده همگان تلقي شود و چنين توجيهي عالمانه محسوب نمي‌شود.

شهرياري با اشاره به لزوم توسعه شبكه ملي اطلاعات كه اكنون بصورت جدي در شوراي عالي فضاي مجازي دنبال مي‌شود، گفت: يكي از مطالبات جدي ما از مقامات مسئول در وزارت ارتباطات و نيز سازمان تنظيم مقررات، توسعه پهناي باند داخل كشور و ترافيك داخلي با قيمت بسيار نازل است؛ طوري كه مردم احساس كنند با شبكه‌هاي اجتماعي داخلي سريعتر و ارزانتر به مطلوب خود مي‌رسند.

وي ادامه داد:در حال حاضر ظلم بزرگي به كاربران محتواي داخلي و نيز توليدكنندگان محتواي داخلي از سوي نهادهاي تنظيم مقررات شكل مي‌گيرد. چون در تبادل اين اطلاعات نيازمند پهناي باند اينترنتي نيستيم، در حالي كه پرداخت هزينه‌هاي اينترنتي براي ارتباطات و اطلاعات داخلي به مردم تحميل مي‌شود. ضمن اين كه همه جاي دنيا براي توليدكنندگان اطلاعات سهمي از درآمد شبك لحاظ مي‌‌شود؛ در حالي كه در كشور ما توليدكنندگان محتوا سهمي ندارند. اين سياستهاي غلط بايد هر چه سريع تر در شوراي عالي فضاي مجازي اصلاح شود.